.

 

Társadalom, környezetvédelem, állatvédelem

Ne vásárolj élő állatot húsvétra!

Az állatvédők óva intenek mindenkit attól, hogy a húsvéti ünnepekre csaholó kutyust, cicát, nyuszit vagy más élő állatot válasszanak szeretteiknek ajándékba. A hobbicélú állatok otthonunkba kerülése előtt jól meg kell gondolni, hogy egyáltalán képesek vagyunk-e az állattartásra. Van megfelelő helyünk az állatnak? Van elég időnk az állatra? Jut pénz az állateledelre, vagy ha megbetegszik a kedvenc, jutni fog pénz az állat gyógyítására?

Miért nem jó élő állatot ajándékozni a gyerekeknek?

Húsvét tájékán egy kedves kis nyúl, vagy éppen egy pihés kiscsibe érdekesnek tűnő ajándék lehet, de igazából nem az! Az ünnep perceiben örömteli pillanatokat okozó csibe vagy nyuszi az ünnepek utáni szürke hétköznapokban (a szükséges állandó gondoskodás, a költségek, az időhiány miatt) unott teherré válhat. A felelőtlenül megvásárolt élő ajándék az ünnepeket követően gyakran kerül utcára, menhelyre, kukába. Az állatok érezni (örülni, szenvedni), éhen halni képes élőlények, tartásuk felelősséggel jár, nem lehet unott teherként a könyvek mellé, a polcra dobni őket.

Az ünnepek utáni időszakban szembesülünk a tömegesen feleslegessé váló állatok kapcsán kialakuló problémával. A baj megelőzésével és a környezettudatos vásárlói szokásokkal tehetünk az állatok védelméért! Ne vásároljunk élő állatot ajándékba!

Mit ajándékozzunk élő állatok helyett húsvétra?

Válasszunk gyermekünk, családunk számára ehető édességet vagy plüssfigurát, ajándékutalványt, saját készítésű tárgyakat (pl. hímestojást). Ha élő állatokra vágyik a gyermek, elvihetjük a  menhelyre, ahol megsimogathatja, etetheti, megismerheti közelebbről is az állatokat.

Állatbarát húsvéti ünnepeket kívánunk!





 

Társadalom környezetvédelem állatvédelem

Kedvenceink a tavaszi párzás idején bekattannak?!

A tavasz a házi kedvenceink számára (kutyák, macskák) egyet jelent a szaporodási időszakkal. Ilyenkor az állatok furcsán viselkedhetnek: izegnek-mozognak, kiássák magukat a kerítésen, elszökhetnek, hangosan vonyítanak, és folyton-folyvást társat keresnek. Az állatok – ha engedjük pározni őket - elszaporodhatnak, ezzel növelve a kóbor állatok egyébként is magas számát.

A négylábú háziállataink szaglószerve sokkal fejlettebb mint az emberé, így akár kilométerekről is megérezheti a hím állat azt, hogy valahol tüzelni kezdett egy nőstény. A macskák ivarzásából a tömbházban élő lakosság csak a macskazenét érzékeli (a macskák hangosan nyávognak). A szabadjára engedett kutyák / macskák csoportosan próbálják meg egymást befedezni. Ez az emberek számára gyakran ijesztő ceremónia.

Félelmek a tüzelés miatt utcán kóborló állatoktól

Egyesületünk tapasztalata az, hogy a tüzelési időszakban nem ritka, hogy elszöknek a kedvencként tartott állatok. Sok esetben riadalmat keltenek az emberek körében. Van, hogy az elkószált állatok soha többé nem kerülnek vissza gazdáikhoz, mert pl. járművek kerekei alatt végzik, vagy agresszív emberek bántalmazzák őket. Előfordulhat, hogy a felfokozott állapotban lévő kóbor kutyák harapásos baleseteket okoznak: a megriadt ember az idegen állatot valamilyen eszközzel távozásra kívánja kényszeríteni (fadarabok, kövek formájában), az állat pedig visszatámad. Saját és a környezetünk biztonsága érdekében kerüljük el a tragédiához vezethető szituációkat.

A túlszaporodás

A társadalom számára az igazi problémák az állatok ivarzása utáni hónapokban képződnek: a befedezett szuka kutyák megszülik kicsinyeiket. A kóbor anyaállatok az utcán, a bokor alatt, az árokban adnak életet utódaiknak. Van, hogy az anya és kölykei is elpusztulnak a folyamatban, de legtöbb esetben életképesek maradnak, az anya felneveli kölykeit, ezzel is növelve a kóbor állatok számát.

Kedvencként tartott állatainkat ne szaporítsuk, ne termeljünk kóborrá váló állatokat. Az ivarzási időszak alatt fokozottabb óvatossággal sétáltassuk a kijelölt helyeken a házi kedvenceket, ne engedjük pározni őket. Legjobb lenne a nem tenyésztési célú állatokat ivartalaníttatni.

Az állatvédők törekvései ellenére a kóbor állatok száma nem csökken. A legjobb dolga azoknak a "kóbor" kutyáknak és cicáknak van, amelyek meg sem születnek... a környezettudatos állattartással számos probléma megelőzhető lenne.